O Firmie i Kontakt
Mikroskopy biomedyczne
Mikroskopy stereoskopowe
Mikroskopy przemysłowe
Mikroskopy konfokalne
Mikroskopy operacyjne
Oprogramowanie
Aparaty i kamery
Mikroskopia wirtualna
Histologia
Laboratorium i edukacja
Mikrodysekcja laserowa

Mikrodysekcja laserowa

Wraz z rozwojem nauki wzrasta zapotrzebowanie na systemy pozwalające wyizolować z preparatu pojedyncze komórki lub ich grupy do dalszych analiz w następujących dziedzinach:
 • Patologia
 • Biologia komórki
 • Onkologia
 • Medycyna sądowa
 • Genetyka
 • Immunologia
 • Badania żywności
 • Neurobiologia
 • Diagnostyka prenatalna
 • Mikrobiologia/wirusologia
Jakość i czystość pozyskanego materiału zależy od zastosowanej metodyki i precyzji użytych urządzeń. W laboratoriach, w których dokonuje się takich procedur na dużą skalę ważna będzie też automatyzacja i niezawodność systemu.

Najbardziej zaawansowane obecnie systemy opierają się na wycinaniu obiektów laserem zintegrowanym z zaawansowanym mikroskopem badawczym i stolikiem zmotoryzowanym. Całość uzupełniona jest systemem komputerowym pozwalającym sterować procesem wycinania poprzez oprogramowanie, kamerę i monitor komputerowy.

Takim profesjonalnym, zaawansowanym i wyrafinowanym systemem jest SLµCUT. Charakteryzuje się prostą procedurą i wyjątkową efektywnością.

SLµCUT stosuje wycinanie w technologii zimnego lasera UV (około 350 nm), co gwarantuje niezawodny proces bez wpływu temperatury czy promieniowania na preparat. Jest to laser bezobsługowy o żywotności 10 000 godzin. Wiązka lasera prowadzona jest przez obiektyw mikroskopu co daje dalsze korzyści jakościowe. W mikrodysekcji SLµCUT korzysta się z mikroskopu odwróconego i stolika zmotoryzowanego o dokładności 1mm. Dokumentację i przekazywanie obrazu na monitor zapewnia 3-chipowa kamera kolorowa wysokiej jakości z rzeczywistym interfejsem video RGB co daje znakomity obraz. Cały sprzęt zajmuje tylko tyle miejsca ile mikroskop i oczywiście komputer.

Dwa następne elementy techniczne istotne dla końcowego efektu w opisywanej metodzie to sposób przygotowania preparatu oraz mocowanie i podnoszenie wyciętych elementów. Zastosowane w SLµCUT proste rozwiązania dają wycinki wolne od zanieczyszczeń i umocowane w sposób ułatwiający dokumentację i dalsze analizy. Pierwszy element to metalowa płytka wielkości szkiełka podstawowego z wyciętym okienkiem, które pokryte jest specjalną membraną - na niej umieszczana jest próbka. Drugi element to plastikowy pojemnik z pokrywką klejącą, do której przyklejają się wycięte wraz z membraną interesujące nas obiekty.

Poniżej przedstawiono opis metody:
 1. Próba jest umieszczana na płytce metalowej z okienkiem pokrytym membraną. Procedura nie różni się od nakładania na normalne szkiełko podstawowe. Używane mogą być wszystkie próby takie jak parafinowe, mrożone, rozmazy a nawet kultury komórkowe.
 2. Płytka z próbą umieszczana jest na szkiełku podstawowym. Membrana chroni próbkę od góry
 3. Płytka wraz ze szkiełkiem umieszczane są w specjalnym uchwycie na stoliku zmotoryzowanym mikroskopu.
 4. Komórki są zaznaczane na monitorze przy użyciu myszy komputerowej (pomyłki mogą być z łatwością korygowane). Doskonała jakość obrazu pozwala na dokładną identyfikację komórek.
 5. Laser całkowicie automatycznie wycinana komórki wraz z przylegającą membraną.
 6. Od góry do membrany przykłada się pojemnik z pokrywką klejącą. Brak bezpośredniego kontaktu pokrywki z próbą gwarantuje uniknięcie zanieczyszczenia.
 7. Wyodrębnienie komórek z preparatu odbywa się poprzez automatyczne podniesienie wyciętych fragmentów próbki wraz z odpowiednimi częściami membrany.
 8. Wyodrębnione komórki zostają zamknięte w pojemniku do dalszych badań. Jednocześnie pozostają przyklejone do pokrywki w określonej pozycji, która umożliwia dalszą inspekcję przy zastosowaniu mikroskopu.
Oprogramowanie pozwala na automatyczne obliczanie powierzchni, automatyczną dokumentację fotograficzną, określenie cztery różnych grup odmiennych typów komórek, stworzenie kont wielu użytkowników i pełną integrację modułu fluorescencyjnego.

Możliwe jest zeskanowanie preparatu , a jego przegląd może być pokazany w dolnym oknie programu i zachowany do celów dokumentacyjnych. Łatwo też przemieścić się w dowolną interesującą nas pozycję na preparacie poprzez wskazanie myszką. W sposób oszczędzający czas można zakreślić poszczególne komórki używając narzędzia rysującego okręgi. Można zaznaczyć 4 grupy obiektów czterema różnymi kolorami. W prawym dolnym oknie programu zachowuje się w tabeli informacje o zaznaczonych obiektach. Każda grupa może być wycięta i wyodrębniona oddzielnie na innej pokrywce. Metoda ta pozwala oszczędzić czas np. przy wycinaniu komórek nowotworowych i materiału porównawczego Przed i po procesie wycinania można przeprowadzić automatyczną dokumentację i zmierzyć obiekty niezależnie od używanego właśnie obiektywu.

System przewidziany jest do pracy na mikroskopie odwróconym i choć może pracować na urządzeniach różnych firm, to Nikon TE-2000 jest ze względu na swoją wszechstronność i modułowość najbardziej przydatny do tej jak i innych zaawansowanych technik.


Pobierz katalog: Mikrodysekcja firmy MMI
do góry
 

© Copyright 2013 PRO FOTO