Mikroskopy biomedyczne
Mikroskopy stereoskopowe
Mikroskopy konfokalne
Mikroskopy przemysłowe
Mikroskopy elektronowe

Mikroskopy cyfrowe

Mikroskopy cyfrowe są używane w wielu dziedzinach, takich jak edukacja, nauka, medycyna, kryminalistyka czy kontrola jakości w przemyśle.

Według najczęściej spotykanej definicji mikroskop cyfrowy to mikroskop, który zamiast okularów wykorzystuje kamerę cyfrową i może wyświetlać obraz w czasie rzeczywistym na monitorze podłączonym bezpośrednio lub poprzez komputer. Dzięki temu możliwa jest rejestracja obrazów i filmów oraz ich analiza.

Szersze znaczenie terminu mikroskop cyfrowy obejmuje również mikroskopy ze zintegrowaną kamerą w głowicy i klasycznymi okularami, a także każdy mikroskop wyposażony w kamerę cyfrową. Wśród nich spotykamy proste ręczne wersje, systemy zaawansowane i automatyczne pozwalające na różnorodne metody obserwacji i zaawansowane pomiary, w tym 3D.

Po wpisaniu hasła "mikroskop cyfrowy" w najpopularniejszą wyszukiwarkę znajdziemy znacznie ponad milion wyników tylko w języku polskim. Większość z nich to oferty taniego sprzętu (za nawet kilkadziesiąt złotych), gdzie parametry którymi sprzedający chce nas zachęcić to powiększenie osiągające nawet dziesiątki tysięcy razy oraz rozdzielczości (wiarygodne lub nie) przetwornika nie idące w parze z jakością optyki mikroskopu.

Zasadniczo rozpatrywanym parametrem powinna być rozdzielczość systemu optycznego mikroskopu - najwyższej klasy mikroskopy cyfrowe mają optykę z korekcją apochromatyczną.


Najczęstsze zastosowania mikroskopów cyfrowych:

  • Edukacja dzieci i młodzieży w sytuacjach, w których praca z klasycznym mikroskopem jest niemożliwa
  • Dokumentacja naukowa
  • Dokumentacja uszkodzeń w różnych dziedzinach
  • Kontrola elementów mechanicznych, elektrycznych oraz różnorakich wyrobów w procesie produkcji przemysłowej
  • Kontrola dokumentów przez służby
  • Badanie obiektów kolekcjonerskich, monet, biżuterii, znaczków, obiektów bibliofilskich, dokumentów historycznych i dzieł sztuki, obiektów paleontologicznych i archeologicznych
  • Prace serwisowe w mechanice precyzyjnej i elektronice